Dom a záhrada

Smetný kôš

Či viete alebo nie, smetný kôš v detskej izbe dokáže väčšinu detí motivovať k tomu, aby vnímali jeho preplnenosť ako stav nepoužiteľnosti, čiže vedia, že raz príde deň, keď ho budú musieť vyprázdniť.odpadkový koš.jpg
Smetný kôš ako nástroj pri výchove detí
Smetný kôš, banálna pomôcka pre udržiavanie v poriadku, je zdá sa nepotrebná v bežnej detskej izbe. Avšak ak ide o kreatívnu mladú dušu, ktorá tvorí z papiera, vystrihuje, šije, alebo modeluje, tvorí odpadu viac. Pokiaľ máte v domácnosti nastavené pravidlo, že detský kôš sa nevyprázdňuje do toho v kuchyni, môžete sa ľahšie dostať k úspešnému vychovaniu vlastných potomkov v k tomu, aby svoj vlastný plný kôš vnímali ako ten, ktorý je nevyhnutné vyniesť, pretože inak bude jednoducho plný a nepoužiteľný.
Na vlastnom sa nakoniec deti učia ľahšie a bez toho, aby im to bolo nutné vtĺkať hlbšie do hlavy. Pozor len na prípady, kedy tento zámer deti spozorujú a svoj kôš nebudú plniť zámerne a odpad budú vyhadzovať priamo v kuchyni.nepořádek.png
Smetný kôš do detskej či študentskej izby by mal vyzerať
Do smetného koša v detskej izbe si asi len máloktorý obyvateľ hodí tekutý, mokvavý, plesnivý, či iný odpad, ktorý by mohol byť výraznejšie aromatický, alebo dokonca meniaci svoje skupenstvo či objem. Viac ako na funkciu pri jeho výbere ale zaváži vzhľad. Mal by sa hodiť tak, aby nebol vidieť. Ideálne taký, ktorý maskuje svoju funkciu a obsah. Dieťa si nechá rodičom položiť smetný kôš oveľa skôr vtedy, ak ide o súčasť spolu s novým stolom. V opačnom prípade je novo pridaný smetný kôš len niečo navyše, na čo je nutné si zvykať a rovnako tak ho používať. S novým stolom sa prijíma takáto novinka ako balíček viacerých vecí v jednom.
Existuje viacero motívov. Jednou z ciest, ako dieťa zaujať, je priniesť mu jeho obľúbený motív, alebo blízky motív. Ako rodičia však myslite na jednu vec. Ako náhle bude musieť kôš, ktorý sa mu páči, vystielať vreckami do koša, čím sa naruší pekný vzhľad, môžete sa neraz s košom rozlúčiť. Deti neradi prijímajú tie nevzhľadné vrecká vo vnútri košov. Radšej kôš budú používať na suchý odpad a papier, len aby nehrozilo, že ho budú musieť umývať. Ak máte deti, odporúčame vám kôš trochu vyzdobiť a uvidíte, že to bude hravé dodržiavanie poriadku.