Internet

Hlavolam pre milovníkov online hudby: Spotify alebo Apple Music?

Súčasťou používania smartfónov je bezpochyby i počúvanie hudby. V tejto súvislosti existujú aplikácie, respektíve streamovacie služby, ktoré nám doprajú bohatý zážitok spojený s praktickým ovládaním. K dvom najznámejším aplikáciám v spomenutej oblasti patria dvaja veční konkurenti- Spotify a Apple Music. Ktorý z nich nám ale dopraje lepší zážitok? Na to, aby sme našli odpoveď musíme zvážiť vzájomné pozitíva i negatíva týchto aplikácií, ale samozrejme ide o vec názoru a každý z nás môže mať odlišný vkus. Na daný názor sa tak pozrieme z objektívneho hľadiska, pričom víťaz musí byť iba jeden.

sluchátka

Pôjde o zaujímavý pohľad na vec a vlastne prehľadný, nakoľko tieto aplikácie sú vo viacerých viditeľných smeroch vzájomne odlišné. A práve každý z týchto rozdielov a detailov rozhoduje o tom, akú sortu zákazníkov priláka. Ak sa pozrieme na všetky dostupné aplikácie tohto razenia z pohľadu ceny či poplatkov, je to podobné ako iného softvéru, teda buď siahnete po bezplatnej aplikácii a budete musieť strpieť Ads, čiže reklamy, alebo uprednostníte alternatívu v podobe plateného softvéru bez reklám a s prémiovými funkciami. V prípade Spotify vravíme o tej prvej možnosti, zatiaľ čo Apple Music je bezplatná iba na 3 mesiace a následne si pýta mesačné poplatky.

  • Spotify je síce zdarma, ale možnosť predplatného ponúka takisto a následne poskytne spomenuté výhody. V prípade spoplatnenej služby Spotify, ako aj Apple Music vravíme o rovnakých cenách, respektíve balíkoch za 3, 6 alebo 9 eur mesačne.

bílá sluchátka
Vo výške poplatkov rozdiel nie je, zamerajme sa tak na funkcie. Apple Music si pri úplnom začiatku vyžiada informáciu, o aký hudobný žáner sa zaujímate a akí sú vaši obľúbení umelci. Pri následnom zapnutí vás čaká odporučený výber na základe informácií, ktoré ste zadali. Spotify týmto spôsobom nefunguje, no aj napriek tomu má z pohľadu relevantnosti výberu silnejšie stránky.
Aby som bol konkrétnejší, Spotify vám poskytne o niečo zmysluplnejší výber, respektíve trafí sa do vášho vkusu o niečo bližšie, než jeho konkurent a to na základe hudby, ktorú pravidelne počúvate. Navyše vás každý týždeň čaká aktualizovaný výber pozostávajúci z 30 pesničiek, ktoré sú zvolené na základe toho, aké songy počúvate.

Takisto si môžete upravovať playlist nielen vy sám, ale s výberom vám môžu pomôcť i priatelia. Spotify navyše umožňuje hrať sa s kvalitou streamovacích songov, informuje vás o koncertoch, ponúka i viac možností socializácie a podobných zajímavejších nástrojov je oproti Apple Music ešte viac. V počte zaujímavých nástrojov a vychytávok v konečnom dôsledku dominuje Spotify. Apple Music na druhej strane poskytuje prístup k exkluzívnym albumom a jeho silnou stránkou je bohatá ponuka rádiových staníc.
V konečnom dôsledku je však vo viacerých aspektoch praktickejší Spotify.