Business

Čínsky dovoz „poháňa rybárov do zúfalstva“

Sme na najväčšom trhu s rybami v meste Kisumu, na východnom brehu jazera Victoria, najväčšom africkom jazere.
 
Obchodná scéna je pre obchodníkov obrovským javom, ale veľmi málo z týchto peňazí teraz smeruje k miestnym rybárom.

rybář
 
Keďže zásoby rýb v jazere Victoria za posledné dve desaťročia prudko klesli a ceny prudko stúpli, lacnejší čínsky dovoz z farmových chovov čoraz viac zapĺňa medzeru.
 
"Ľudia nechcú kupovať čínske ryby, pretože neveria výrobnému procesu [farmed], ale nemáme veľa na výber," hovorí Mechak, ktorý stojí vedľa veľkého prúteného koša celej čínskej ryby tilapia ,
 
Škrabané kartónové škatule používané na prepravu mrazených rýb 8 000 km (5 000 míľ) sú ukryté v rohu a samotné ryby sú staršie ako dva roky.
 
Vyprší za menej ako jeden mesiac, podľa dátumov na krabiciach.
 
"Ľudia uprednostňujú kúpu miestnych rýb, ale teraz nerobíme nič na miestnych rybách," hovorí 29-ročný.
 
"Len predajom čínskych rýb som schopný zarobiť dosť peňazí na kŕmenie svojej rodiny."
 
Rybie úlovky z jazera Victoria klesli v priebehu posledných dvoch desaťročí o viac ako polovicu v dôsledku nadmerného rybolovu a znečistenia. Počas toho istého obdobia sa Keňa zdvojnásobila.
 
Rozsiahle úseky vodných hyacintov, invazívna burina, pozdĺž pobrežia, tiež spôsobili vážne problémy pre rybárov v krajine. Hrubý, pretkaný koberec rastlín znamená, že menšie lode sa môžu snažiť dostať von do čistej vody.
 
Rybári pri jazere Victoria v Keni priniesli ročne približne 140 000 ton rýb, čo je o niečo viac ako štvrtina z 500 000 požadovaných rýb.
 
Čínske spoločnosti a ich kenskí partneri využili túto príležitosť a teraz hovoria, že ročne vyviezli do Kene viac ako 17 miliónov dolárov (13 miliónov libier), čo je viac ako dvojnásobok sumy pred tromi rokmi.

rybaření
 
Pre Čínu to bola jednoduchá priepasť, pretože sladkovodné ryby, ktoré chovajú v obrovskom meradle – tilapia – pochádzajú z tých istých širokých druhov, ktoré Keňania väčšinou lovia vo Viktóriinom jazere. Takže pre kenských spotrebiteľov vyzerajú a vyzerajú ryby veľmi podobne.
 
Čínska ryba je podstatne lacnejšia a predáva za 1,70 USD za kg v porovnaní s asi 5 USD za kg za miestny úlovok.
 
Pre kenského rybára Frederika Otiena je to beznádejná situácia. "Zatiaľ čo trávime veľa nocí na jazere a strácame veľa peňazí na palivo, musíme konkurovať tejto lacnej čínskej farme, ktorá zaplavuje trh," hovorí 36-ročný.